Nopeita akvarellejä ja grafiikkaa

Tämän kevätkauden olen tehnyt kuparietsauksia Iisalmen vanhoista puutaloista. Ensimmäinen etsaus ja akvatinta onnistui niin hyvin, että läksin rohkein mielin tekemään kuuden sarjaa. Mutta pientä murhetta ja kokemattomuutta oli tekemisissä. Ongelmat olivat akvatintan kanssa. Milloin tuli liian tummaa ja milloin vaaleaa. Hieman sitä pystyi painamisessa kompensoimaan. 

Maanantaina 17.4. Oli viimeinen kansalaisopiston ilta grafiikkaluokassa. Tein kaikista töistä pari vedosta ja yhden kaksivärisen. Värilaatan tein pahvista. Värjääminen onnistui melko hyvin.

Nopeita muotokuvaluonnoksia

Nämä nopeat luonnokset syntyy viidessä minuutissa ja pari kolme päivässä. Nyt jo viitisenkymmentä. Nämä ovat suomalaisia näyttelijöitä, mutta ei näitä kukaan tunnista. Näitä on kiva tehdä ajankuluksi.

Olen tehnyt koko talven joka päivä muotokuvaharjoituksia. Ensin tein lyijykynällä yleensä tunnettuja kasvoja. Sitten siirryin tekemään tussilla ja väritin vesiväreillä suomalaisia näyttelijöitä. Lopuksi vielä lyijykynällä ihan pieniä kasvoja.

Välillä piirrän näitä yksinkertaisia luonnokia. Näillä mittaa on vain viisi senttiä. Kiva tehdä näitäkin.

Tilaustöitä
Viime näyttelyn (joulukuu 2022) jälkeen olen saanut kymmenkunta tilaustyötä tehtäväksi. Niistä on jo seitsemän tehty ja loput odottavat lumen sulamista.

Tämä Iisalmen nuorisotalon maalasin viikko sitten. Tästä aiheesta olen tehnyt useita töitä, kaikki myyty, tämä oli tilaustyö.

Kansalaisopiston kevätnäyttely Iisalmen kuttuurikeskuksessa 20.-23.4.2023
Talven aikana tein kansalaisopiston ryhmässä kuusi puupiirrosta ja kuparietsausta Iisalmen vanhoista puutaloista.

Torstaina 20.4. pystytimme näyttelyn. Se on avoinna sunnuntaihin 23.4. asti.

Jaa kirjoitus